קברנה סוביניון כרם בן זימרה

4.09.2014

לכל חלקה וחלקה בכרם אופן וצורת התנהגות שונה ועל היינן להכיר ולדעת להבחין בדקויות. רק כך ניתן באמת להגיע ולבצור ברגע הנכון

הימים האלה הם ימים של צפייה מתוחה. אמנם את רוב הכרמים שבהרי ירושלים כבר בצרנו אך כבר כמה שבועות שאנחנו דרוכים וממתינים לרגע הנכון לבצור את ענבי הקברנה מן הגליל העליון. אמרו לנו שכדור הארץ מתחמם ושאין דרך חזרה, אז אמרו. חשבנו שמעתה והלאה הבציר רק יקדם יותר בכל שנה, אז חשבנו. והרי לעובדות: נכון לכתיבת שורות אלה לא בצרנו אפילו ענב אחד של קברנה סוביניון מן הגליל העליון.

הכרמים עצמם מרגישים ונראים נפלא. גם כרם דישון וגם כרם בן זמרה במלא חיוניותם ותפארתם. תוסיפו לזה את הטמפרטורות הקרירות ביום (24 מעלות) ובלילה (14 מעלות) והכל מרגיש כאילו שאנחנו בליבה של אירופה ממש. אבל מתחת לכל היופי והרוגע הזה מסתתר לו גם מתח גדול. הענבים אומנם מבשילים לאיטם אך כל יום שעובר מקרב אותנו לתוך הסתיו ואיתו גשמים ומזג אוויר קר מדי.

על כתפיו של גולן מוטלת משימה לא פשוטה, לבצור את הענבים בזמן בו הסוכר והחומצה נמצאים באיזון מושלם. אז איך מחליטים אם להמתין עוד קצת עד שהקברנה יגיע לרמת ההבשלה הרצויה, או אם לבצור ולהקדים את הגשם והטמפרטורות הנמוכות שיגרמו לחומצות להיעלם. תשובה חלקית לשאלה מספקת המעבדה שנמצאת אצלנו ביקב. יום יום מגיעים ענבים מן הכרמים השונים למעבדה ולאחר סדרת בדיקות ניתן לאמוד ברמה גדולה של דיוק את מצב הסוכרים והחומצות. יקבים רבים מסתפקים בבדיקה זו אבל אצל גולן היא מהווה תשובה חלקית בלבד. בימים אלה מסתובב גולן יום יום בכרמים ועוסק בבדיקות משלו: טעימת ענבים. זוהי, על פי תפיסת עולמו, הבדיקה הטובה והיעילה ביותר. חשוב גם להסתכל על הכרם, על עליו, על מידת החיוניות שלו ועל מראהו הכללי. לכל חלקה וחלקה בכרם אופן וצורת התנהגות שונה ועל היינן להכיר ולדעת להבחין בדקויות. רק כך ניתן באמת להגיע ולבצור ברגע הנכון.

אנחנו מצפים להתחיל ולבצור בכל רגע נתון אך גם לוקחים בחשבון מצב בו שוב נצטרך לקום בבוקר, להסתכל לעבר השמיים ולקוות שהחורף ימתין עוד קצת ויתן לנו לעשות יין מצוין.

השאר תגובה