חביות עץ

4.09.2014

חביות העץ בהן נם היין את שנת היופי שלו

this is the secondary title

חביות העץ בהן נם היין את שנת היופי שלו הן במקרים רבים גאוותו של היינן. החביות מוצגות לראווה לכל דורש, וחדרן הוא לרוב האטרקציה המרכזית ביקב. גם התוויות מתגאות בחביות. סוגן, גילן וזמן השימוש בהן מצוין בפרוט רב על גבי הבקבוק. העקרון לכאורה פשוט: עושים יין, מעבירים אותו לחבית שם הוא משתבח לאורך זמן ומשם לבקבוק. אין קל מזה. 

אך גם כאן, כמו בכל החלטה הנוגעת לתהליך ייצור יין, מדובר בפעולה המורכבת מאפשרויות רבות ושיש לה גם השלכות רבות. על מנת לקבל תוצאות טובות, לא מספיק למלא את החבית ביין ולהוציא אותו לאחר כשנה או שנתיים. משתנים רבים לוקחים חלק בנוסחה, ומציאת האיזון הנכון בין גודל החבית, סוג העץ, גיל החבית ומשך היישון בה הוא הוא תורה בפני עצמה. 

ובבסיסה של הרומנטיקה נמצאים התפעול וההשגחה היומיומית אחר החבית. ניקיונן הוא התנאי הבסיסי לקבלת יין עם טעמי פרי טהור ללא טעמי לוואי ורמה טובה ומאוזנת של חבית. אחת למספר חודשים אנחנו מרוקנים את החביות ומעבירים את היין למיכל אחר. כך אנו יכולים לא רק לדאוג לניקיון יסודי של החבית ושל המשקע שנוצר בחודשים שחלפו אלא גם ובעיקר לאוורר מעט את היין. פעולה זו חשובה במיוחד היות והיא מרעננת את היין ועוזרת במקרה וקיימים ריחות וטעמי חיזור עקב מחסור בחמצן.

 

השאר תגובה